Festival Shop

Facebook Friday July 31st - Monday Augst 3rd                

Muff Festival 2014 Results

Below are all results I have - feel free to send me a message to info@mufffestival.com if anything below does not look quite right or I am missing anyone :) Congratulations to everyone!

Event Result
Bar Olympics Gavin Grant & James Breslin
Battle of the Bands Winner: Foreign Owl
Special Commendation: WIlly G
Bonny Baby MaryRose McLaughlin Memorial Trophy: Danny Collins
Under 1: 1st: Danny Collins
             2nd: Harry McColgan
             3rd: Annie Lynch
Under 3: 1st: Carly Rose Divin
             2nd: Jamie Lee McConnellogue
             3rd: Eve Tabb
Borderland Junior Art Competition:
U8'S - Daniel Lynch, Chloe Rutherford, Alex Nicholas, Rhys Nicholas, Jessica Nicholas, Thomas Lynch, Olivia Grant, Mia Wallace, Gareth Mc Kinney, Brendan Roe
U12's - Daria O ' Donaghaile, Ryan Mc Kinney, Rebecca Lynch, Lee Rutherford, Declan Roe
U16's - Michelle Grant, Sonia Mc Kinney
Fancy Dress Most Topical: 1st: House of Magic Household Charges (Sarah McConnellogue)
                    2nd: Garth Brooks Live at the Duck Pond (Ella McColgan)
                    3rd: Garth Brooks Friends in Low Places
Most Humorous: 1st: President Higgins shows the Queen whose Boss (Jessica & Joshua Nicholas)
                        2nd: Oompa Loompas (Keeva & Jane Delaney)
                        3rd: Daddy's Little Princess (Eily May Harkin)
Most Original: 1st: Tour De Muff (Oisin Mac Lochlainn)
Festival Queen McCorkelly Cup: Sharmayne McNally
2nd: Sandra Galbraith
3rd: Aine Diver
Great Muff Bakeoff James Rehill Memorial Trophy: Leah Ward
Best Bread/Scone: Patricia McColgan
Best Traybake/Biscuit: Roisin Roe
Best Cake/Dessert: Carol Lynch
Kids Category: Leah Ward
Horseshoes John Lynch Memorial Cup: Joe Collins and Mickey Grant
2nd: Sean McColgan & Colm Slater
3rd: Damien Canning and Geard McCloskey
Junior Queen Donna McConnellogue
Junior Talent u-12: Jade Dixon-Curran
13+ : 1st Nicole Gallager
         2nd Oisin Mac Lochlainn
Lorry Pulling Open: James Nicholas Perpetual Trophy: Paddy Johnson
          Runner-up: Gavin Paige
u-13 Stone: Robbie McLucas Memorial Cup: Dean Barron
                  Runner-up: Kevin Wallace
Special Award: Pauline McGonagle
Opening Parade Celine Reddin Memorial: Foyle Pebbles Bee Positive
Most Humorous: Old Mc Donald Comes to Muff (Muff Youth Club)
Topical: Lets Keep Water Charges Frozen (Red Cross?)
Most Colorful: Disney Comes to Hairspray (Hairspray)
Best Individual Entertainer: Mrs Browns Boys (Rock Bar)
Pet Show Best in Show: Sasha
Large Dogs: 1st: Sasha
                  2nd: Cookie
                  3rd: Meg
Photography Competition
U16:
1st -Gleneven Waterfall by Georgia Rudden
2nd - White boy owl by Tiarnan Duddy (Tiernan?)
Joint 3rd -White terriers by Andrea Mc Connellogue & Stalking by Drew-Anne Rudden
Open:
1st - Muckish from Gartin by Irene Mc Laughlin
2nd - Get me to the church on time by Kathleen Grant
Soapbox Derby Adult: 1st: Free Wheelin' (Mark McColgan)
          2nd: Flyin' Cricket (Patrick O'Beirne)
          3rd: Ownsey (Brian Owen)
Youth: 1st: Flyin' Cricket (Alan O'Beirne)
           2nd: Flyin' Cricket (Sarah O'Beirne)
           3rd: Free Weelin' (Ryan McColgan)
Strongest Man John Farren Memorial Cup: Dillon (Master) Doherty
2nd: John (Master) Doherty
3rd: Kieran (Master) Doherty
Strongest Woman 1st: Karen McCallion
2nd: Mary Strain
3rd: Emma Scanlon
Teen Queen Alysia Loftus